Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burcu Olanlar.. Dikkat...

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu`na geçici madde eklenmesine ilişkin kanun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna göre, takibe alınmış yüksek öğrenim kredi borcu olanlar, 3 ay içinde başvuruda bulunacaklar.

3 aylık süre işlemeye devam ediyor. Fakat borç sahipleri ise kara kara düşünüyor. Borç sahiplerini kara kara düşündüren ise borçların miktarı değil.Borç yapılandırmasının nasıl yapılacağı? Konunun yetkili makamı olan T.C Başbakanlık Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesi olan http://www.kyk.gov.tr/kyk/html/index.php adresinin borç yapılandırması hakkında bilgiler içeren bölümüne günlerdir girilemiyor. 5917 Sayılı Kanun Kapsamında Öğrenim ve/veya Katkı Kredi Borçlarının Yeniden Yapılandırma Başvurusu İçin Tıklayınız yazıyor fakat tıkladığınızda sürekli hata uyarısı çıkıyor.

Bu hatayı bildirmek veya borç yapılandırması hakkında bilgisi almak için kurumun internet sitesinde yer alan iletişim numaralarını aradığınızda ise karşınıza telesantral çıkıyor ve saatlerce beklemenize rağmen hiçbir yetkiliye bağlanamıyorsunuz.

Müracaat süresini kaçırmak istemeyen borç sahipleri yetkililerden bir an evvel bu soruna bir çare bulmalarını istiyor.

GEÇİCİ MADDE NE GETİRİYOR

Borcun tamamının, 3 ay içerisinde defaten ödemesi durumunda, kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar hesaplanan gecikme zammının yüzde 75`i, 12 ay içinde aylık taksitler halinde ödenmesi halinde hesaplanan gecikme zammının yüzde 50`si, 24 ay içinde aylık eşit taksitler halinde ödenmesi durumunda hesaplanan gecikme zammının yüzde 25`i, 36 ay içinde aylık eşit taksitler halinde ödenmesi durumunda ise hesaplanan gecikme zammının yüzde 10`u alınmayacak.

Taksitli ödemeler başvuru tarihini takip eden aydan itibaren başlayacak. Aylık taksitlerin aksatılmadan ödenmesi halinde gecikme zammı artık uygulanmayacak. Ancak, aylık taksitlerin süresinde ödenmemesi halinde söz konusu maddenin hükümleri uygulanmayacak. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce ödenen tutarlar ise iade edilmeyecek.

Paylaş

Bunları Biliyor musunuz?