Vergi Affı 2014

Vergilere af geliyor. Peki 2014 yılı vergi affı hangi konuları içeriyor. Detayları ilgili haberimizde.

2014 yılı vergi afffı kapsamında Trafik cezasından ödenmeyen vergilere, SGK priminden seçim cezalarına kadar her şeye af geliyor. Bu kapsamda SGK prim sildirme, MTV borç sildirme, trafik ceza sildirme.konularını kapsayan dev af paketi Meclis"te (Bağkur affı, Sgk vergi affı, İşsizlik sigortası primi affı ve Gss affı)

Şirketinin kasasından çıkan parayı nereye harcadığını açıklayamayan patronlar, yüzde 3 vergiyle affedilecek. Cumhuriyet tarihinin en büyük af yasasını üç yıl önce çıkaran AKP Hükümeti, "bir kez daha af yok" sözüne rağmen Köşk seçimleri öncesinde, yeni bir af düzenlemesini Meclis e sundu. Vergi ve prim alacaklarını kapsayan düzenleme, "patronlara" bilançolarını düzeltme, kayıtdışı varlıklarını kayıt içine alma, kapanmayan kasaları kapatma imkanı da getiriyor. Kayıtdışı varlıklar yüzde 3 vergi ile, kayıtlı hale getirilecek.

Başbakan Erdoğan Açıkladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni yapılandırmalarla alakalı çok önemli açıklamalarda bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu nun (TŞOF) Ankara da düzenlenen Genel Kurulu nda konuştu. Bilgiler, milyonlarca kişiyi mutlu edecek cinsten... İşte Erdoğan ın konuşmasından satır başları:Grup toplantımızda bazı müjdeler açıklayacaktım ama bazı müjdeleri burada açıklamanın daha uygun olacağına karar verdim. Zira bu düzenlemeler bu salondaki kardeşlerimi doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilendiriyor. TBMM de bazı tasarı ve teklifler görüşülecek. Bunların yasalaşmasıyla Türkiye de çalışanları yakından ilgilendiren düzenlemeler yürürlüğe girecek. Sigortalı bir işçi hayatını kaybettiğinde yakınlarına maaş bağlanıyordu. Ancak bunun için belli bir süre çalışması gerekiyordu. Soma da 67 şehidimizin ailesi maalesef şartları karşılamadığı için maaş hakkından yararlanamıyordu. Şimdi şartları değiştiriyoruz. Bir gün bile çalışsa vefat eden madencilerimizin yakınlarına bu maaş hakkını getiriyoruz. Vefat eden madenci kardeşlerimizin prim borçlarını da siliyoruz.

MADENCİLER 43 YAŞINDA EMEKLİ OLABİLECEK

Soma kazası sonrasında yapılan açıklama sonrası şu şekilde açıklamada bulundu. Şehitlerimizin yakınlarından muhtaçlık şartını kaldırıyoruz. Maden kapalı olduğu süre içinde madencilerimiz tam maaş alacak. Çalışamadıkları dönem boyunca işsizlik sigortası fonundan net maaşları kadar ücret ödeyeceğiz. Soma daki madencilerimizin yakınlarına istihdam hakkı getiriyoruz. Madencilerimizin emeklilik yaşını 55 ten 50 ye çekiyoruz. İzinde geçirdikleri günler ve tatilleri de yıpranmaya dahil etmek suretiyle yaş itibariyle emekli değil de önce emekli olmak istiyorsa bu yıpranma payını da dahil ederek madencilerimizi 43 yaşında emekli olması mümkün olabilecek. Gelir testine başvurmayan 4 milyon vatandaşın borcu yeniden yapılandırılacak. İş sağlığı ve güvenliği şartlarını çok köklü şekilde değiştiriyoruz. Yeraltında çalışan işçilerin yıllık izinlerini 4 gün artırıyoruz günlük çalışma saatini 8 saatten 6 saate düşürüyoruz. Kamu alacakları ile sosyal güvenlik prim alacaklarını yen iden yapılandırıyoruz. Mükelleflerin vergi dairesine olan ödenmeyen vergi, resim, harçlar ile vergi cezaları, faiz, cezai ve gecikme faizi gecikme zamları yeniden yapılandırılacak. askerlik, nüfus, trafik para cezası gibi para cezaları da bu yasa teklifiyle yeniden yapılandırılacaktır. Çıkaracağımız bu kanunla en az 2 aylık başvuru süresi verilerek mükelleflerin yararlanması sağlanacak. Borçlar yapılandırılarak 18 eşit taksitte ödenebilecek.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu"nun Ankara"da düzenlenen Genel Kurulu"nda konuştu. Erdoğan burada yaptığı konuşmada Çankaya"ya çıkmak için seçim vaadlerini açıkladı. Madencilerin emeklilik yaşının 55"ten 50"ye indirileceğini, yıpranma payıyla emeklilik yaşının 43 olacağını açıklayan Erdoğan, gelir testine başvurmayan 4 milyon vatandaşın da borcunun yeniden yapılandırılacağını söyledi: Askerlik, nüfus, trafik para cezası gibi para cezaları da bu yasa teklifiyle yeniden yapılandırılacaktır. Çıkaracağımız bu kanunla en az 2 aylık başvuru süresi verilerek mükelleflerin yararlanması sağlanacak. Borçlar yapılandırılarak 18 eşit taksitte ödenebilecek.

SGK Prim Borçları

Hükümetin uzun süredir üzerinde çalıştığı ve dün itibariyle Meclis e gelen dev af paketinde, vergiler, SGK primleri ve idari para cezalarıyla, takipteki kamu alacaklarında gecikme faizlerinden ve cezalardan vazgeçiliyor. Tüm borçlar FE ve TFE ye göre yeniden yapılandırılıyor ve 18 aya kadar ödeme imkanı getiriliyor.

Sigara Cezaları

Sigara cezaları dışında kalan ve 120 TL nin altındaki idari para cezaları ise siliniyor.

Ak Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ve arkadaşları tarafından Meclis e sevk edilen düzenlemede, silinecek borçlar şöyle sıralandı: 

30 Nisan 2014 ten önceki dönemlere vergi borçları, gecikme faizi ve gecikme zamları yeniden yapılandırılıyor. Vadesi geldiği halde ödenmemiş ya da ödeme süresi henüz geçmemiş olan alacaklara kanun yasalaştıktan sonra TFE/FE üzerinden yeniden hesaplanacak. Kesilmiş olan vergi cezalarının ödenmemiş kısmının da TFE/FE hesaplaması yapıldıktan sonra, yüzde 50 si ve bu cezalara bağlı gecikme zamlarının tamamının tahsilinden de vazgeçilecek. Mükelleflerin yeniden yapılandırma için açılmış davalardan vazgeçmeleri gerekecek.

İKİ TAKSİT AKSATILABİLECEK

Düzenleme ile amme alacağı doğmuş bulunan gelir, kurumlar, gelir stopaj, kurumlar stopaj, KDV ve ÖTV ceza ve gecikme zamları kapsamda olurken, mükellefler bir takvim yılında ikiden fazla vadesinde ödememeleri ya da eksik ödemeleri halinde borçlarına ilişkin taksitlerden yararlanma haklarını kaybedecekler.

VERGİ BORÇLARI NE KADAR TAKSİTLE ÖDENECEK

Borçlarını yeniden yapılandıranlar 18 taksitte ödeme yapabilecekler. Bu kapsamda 6 taksit için yüzde 1,05, 9 taksit için yüzde 1,07, 12 taksit için yüzde 1,10, 18 taksit için yüzde 1,15 katsayısı uygulanarak ödeme yapacaklar. Taksitler 2 şer aylık taksitler halinde ödenecekler.

TRAFİK CEZASINA AF

Yeniden yapılandırma ile trafik cezaları da dahil olmak üzere 120 liranın altındaki cezalara af geliyor. Sigara cezaları dışındaki trafik cezaları ya da kabahatler yasasına göre yazılmış ancak tebliğ edilmemiş olan 120 liranın altındaki cezalar gönderilmeyecek.

KGS-OGS-HGS CEZALARINA AF

Bu arada 12 liranın altındaki karayollarındaki geçiş ücretlerinden de tebligat yapılmayarak vazgeçiliyor. Yine 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Hakkındaki Kanun kapsamında 2007 yılı öncesinden kalan alacaklardan 50 lirayı aşmayan asli alacak ile aslı ödenmiş feri alacaklardan da tutarı 100 lirayı aşmayanların tahsilinden vazgeçiliyor.

Şirketlere Vergi Affı

Şirketlere de önemli bir destek geliyor. Kayıtlarında yer aldığı halde işletmede bulunmayan kasa mevcudu ve ortaklardan alacaklar hakkında getirilen düzenleme ile yüzde 3 vergi beyannamesi verilmesi halinde çözüm getiriliyor.

SGK PRİM BORÇLARI YENİDEN YAPILANIYOR

2014 Nisan ayından önce tahakkuk eden sigorta pirimi, emeklilik, keseneği, işsizlik sigortası primi, topluluk sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, isteğe bağlı sigorta primi, SGK tarafından takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı, genel sağlık sigortası priminde gecikme faizleri silinecek. Ana para TFE/FE üzerinden yeniden hesaplanacak. SGK idari para cezaları da yeniden yapılanacak. Borçta yeniden yapılanma için başvuru süresi, borcun türüne göre 3-4 ay olacak. Ödemeler 18 eşit takside kadar yapılabilecek. 2011 deki aftan yararlanan, yeni af için başvurabilecek. Borcu olduğu için sağlık hizmeti alamayanlar, yeniden yapılandırma kapsamına girdikten sonra hizmet alabilecek.

VERGİ BORCUNUZU SORGULAYIN

Paylaş

Bunları Biliyor musunuz?