Tc Ile Ssk-Sgk Sorgulaması (Ssk-Sgk Hizmet Dökümü Ve Sigorta Sorgulama)

PTT şubesine kadar gitmenize veya e-devlet şifremi unuttum kaygısı duymanıza gerek olmadan SGK-SSK hizmet dökümü alma ve sigorta sorgulama işleminizi rahatça halledebilirsiniz.

Şifresiz bir şekilde SGK-SSK hizmet dökümü alma ve sigorta sorgulama yapabilmeniz için herhangi bir e-devlet şifresine ihtiyaç duymuyorsunuz. Yani e-devlet şifresi almak için PTT şubesine kadar gitmenize veya e-devlet şifremi unuttum kaygısı duymanıza gerek olmadan SGK-SSK hizmet dökümü alma ve sigorta sorgulama işleminizi rahatça halledebilirsiniz.

Bu sorgulama işlemi için öncelikle yapmanız gereken verdiğimiz SGK-SSK rapor parası sorgulama linkine tıklamak olacaktır. Ardından karşınıza "kimliğimi şimdi doğrula butonu gelecektir. Bu butona tıkladıktan sonra karşınıza T.C kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi gireceğiniz bir ekran gelecek, bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girerek "sisteme giriş yap butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Sigortalı olarak çalışan insanların emekli olabilmeleri için belli prim gün sayısı şartını tamamlamaları gerekmektedir. Ancak bunu tamamlayabilmeleri için de öncelikle kendilerinin ne kadar prim gün sayısı olduğunu bilmeleri gerekiyor.Prim gün sayısı ise SGK-SSK hizmet dökümü alma ve sigorta sorgulama işlemi sayesinde öğrenilebilir. Bununla birlikte sigorta sorgulama yaparak da prim gün sayısını öğrenmek mümkün. SGK-SSK hizmet dökümü alma ve sigorta sorgulama işlemi ile kaç gün çalıştığınızı, primlerinizin ne kadar ücret üzerinden yatırıldığını öğrenebilirsiniz. Ne yazık ki vatandaşlarımız SGK-SSK hizmet dökümü alma veya sigorta sorgulama işlemlerini yapmaları gerektiğini henüz bilmediği için bu noktada birçok sıkıntı ile karşılaşılıyor. Biz bu yazımızda sizlere sigorta sorgulama ve SGK-SSK hizmet dökümü alma işlemlerini nasıl kolay ve hızlı bir şekilde yapacağınızı anlatacağız.

SGK SSK HİZMET DÖKÜMÜ İÇİN TIKLAYINIZ!

SSK EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

SSK RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ!

SGK-SSK hizmet dökümü alma veya bir diğer adı ile sigorta sorgulama işlemini yapabilmek için iki farklı yol kullanabilirsiniz. Bu yollardan birincisi şifresiz bir şekilde SGK-SSK hizmet dökümü alma, ikincisi ise e-devlet şifresi ile sigorta sorgulama ve SSK hizmet dökümü alma işlemidir. Bu iki sigorta sorgulama yolunu da sizlere anlatarak en kolay yolu bulmanıza yardımcı olacağız.

Şifresiz SGK-SSK Hizmet Dökümü Alma ve Sigorta Sorgulama

Bu işlem için öncelikle yapmanız gereken size verdiğimiz şifresiz SGK-SSK hizmet dökümü alma ve sigorta sorgulama linkine tıklamak olacaktır. Verilen SSK hizmet dökümü alma ve sigorta sorgulama linkine tıklama işlemini gerçekleştirdikten sonra karşınıza gelen ekranda sizden T.C. kimlik bilgileriniz istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra "sorgula butonuna basarak SGK-SSK hizmet dökümü alma ve sigorta sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız. Orada kaç gün çalıştığınızı, primlerinizin hangi ücretten yattığını görebileceksiniz. Böylece SSK hizmet dökümü alma ve sigorta sorgulama işleminizi en kolay şekilde halletmiş olacaksınız.

E-Devlet Şifresi ile SGK-SSK Hizmet Dökümü Alma ve Sigorta Sorgulama

E-devlet şifresi ile SGK-SSK hizmet dökümü alma ve sigorta sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmeniz için öncelikle bir şifreye ihtiyacınız var. Size en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında e-devlet şifresi edinebilirsiniz. Eğer daha önceden bir şifreniz vardı ve bunu unuttuysanız yine PTT şubesine giderek şifrenizi unuttuğunuzu söyledikten sonra 10 TL karşılığında yeni bir e-devlet şifresi alabilirsiniz. Bu şifreyi aldıktan sonra artık SGK-SSK hizmet dökümü alma ve sigorta sorgulama işlemini gerçekleştirmek çok kolay hale gelecektir. SSK hizmet dökümü alma ve sigorta sorgulama işlemi için öncelikle size verdiğimiz e-devlet şifresi ile SGK-SSK hizmet dökümü alma ve sigorta sorgulama linkine tıklamanız gerekiyor. SSK hizmet dökümü alma linkine tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekranda "kimliğimi şimdi doğrula bölümünden "e-devlet şifresi kısmına tıklamanız yeterli olacaktır. Bunun ardından T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girerek "sisteme giriş yap butonuna basmanız gerekmektedir. Artık SSK-SGK hizmet dökümü alma ve sigorta sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş bulunuyorsunuz.

SGK-SSK hizmet dökümü alma ve sigorta sorgulama işlemlerini gerçekleştirdikten sonra SGK nın vatandaşların kolay hizmet alabilmesi için uygulamaya koyduğu bazı sorgulama işlemlerini de anlatabiliriz.

 

Sigorta sorgulama veya SSK hizmet dökümü alma işlemlerini birkaç yıl öncesine kadar online olarak internet üzerinden gerçekleştirebilme gibi bir kolaylık bulunmuyordu. lkemizde internetin sıkça kullanılmaya başlanması ile birlikte SGK da vatandaşlar için çeşitli kolaylıklar yapma yoluna gitti.

SGK-SSK Rapor Parası Sorgulama

Kişiler herhangi bir hastalık anında, iş kazası anında veya meslek hastalığı sebebi ile rapor alma ihtiyacı duyabilirler. Ancak rapor aldıkları dönem içerisinde de SGK, ailesini geçindirmek zorunda olan kişileri düşünerek, yardımcı olmak amacıyla SGK-SSK rapor parası uygulamasını getirmiştir. SGK-SSK rapor parası uygulaması sayesinde kişi rapor aldığı süre içerisinde de mağdur olmayarak o sürelerdeki ücretini de alabilmektedir.

SGK-SSK hizmet dökümü alma ve sigorta sorgulama işlemlerinden sonra yine büyük kolaylık olarak getirilen SGK-SSK rapor parası sorgulama işlemi bulunuyor. SSK hizmet dökümü alma ve sigorta sorgulama işlemi gibi bu işlemler için de önceden kurumlara giderek çeşitli evraklar doldurmak, daha sonra bu evrakları kurumlara sunmak ve ardından günlerce kurumların cevap vermesini beklemek gerekiyordu. Artık tüm bu sıkıntıları çekmeye gerek kalmadan tek bir tık ile internet üzerinden SSK hizmet dökümü alma gibi, SGK-SSK rapor parası sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyoruz. SGK-SSK rapor parası sorgulama işlemi için SSK hizmet dökümü alma ve sigorta sorgulama işleminde olduğu gibi e-devlet şifresine ihtiyacınız var. Yine en yakın PTT şubesine giderek e-devlet şifresine sahip olabilirsiniz.

Bu sorgulama işlemi için öncelikle yapmanız gereken verdiğimiz SGK-SSK rapor parası sorgulama linkine tıklamak olacaktır. Ardından karşınıza "kimliğimi şimdi doğrula butonu gelecektir. Bu butona tıkladıktan sonra karşınıza T.C kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi gireceğiniz bir ekran gelecek, bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girerek "sisteme giriş yap butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. SGK-SSK rapor sorgulama işlemi sayesinde kaç gün raporlu olduğunuzu, rapor paranızın ne kadar yattığını öğrenebilirsiniz. SSK hizmet dökümü alma ve sigorta sorgulama işlemi gibi rapor parası sorgulama işlemi de kolay şekilde halledilmiş olacak.

SSK Borç Sorgulama

SSK hizmet dökümü alma işleminden sonra, SSK borç sorgulama işlemleri de yine aynı şekilde SGK nın işverenler için uygulamaya koyduğu kolaylıklardan bir tanesidir. SSK borç sorgulama işlemini işverenler gerçekleştirebiliyor bunun için bilmeniz gereken SGK nın size vermiş olduğu barkot numarası olacaktır. Sadece barkot numarası kullanılarak sisteme giriş yapabilir ve SSK borç sorgulama işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için size verdiğimiz linke tıklamanız ve ardından gerekli boşluğa gerekli bilgiyi girmeniz yeterli olacaktır. SSK hizmet dökümü alma ve sigorta sorgulama işlemi gibi borç sorgulama işlemini de kolayca halledebilirsiniz.

SGK, insanların işlemlerini kolay bir şekilde yapabilmeleri için SSK hizmet dökümü alma ve sigorta sorgulama işlemine benzer olarak internet üzerinden birtakım uygulamalar hazırladığı gibi, yaşamlarını kolaylaştırabilmek için de yasaya çeşitli maddeler de eklemiştir. Bu maddelerden bir tanesi SGK yetim aylığıdır.

SGK Yetim Aylığı

SGK, anne veya babasını ya da her ikisini de kaybetmiş olan çocuklar için bir güzellik yaparak yetim aylığı uygulamasını yürürlüğe koymuştur. Ancak tüm bu durumda olan kişiler SGK yetim aylığı hakkından yararlanabilecek şeklinde bir durum düşünülmemelidir. Çünkü yetim aylığı alabilmek için çeşitli şartlar bulunuyor. Şimdi sizler için SGK yetim aylığı alma şartlarını tek tek inceleyeceğiz. Öncelikle SSK yetim aylığı alma şartları kişilerin erkek veya kız olma ve bunun yanında engelli olup olmama durumuna göre değişiklik gösterecektir.

Engelli Olmayan Erkek Çocukların SSK Yetim Aylığı Alma Şartları

Erkek çocukların SSK yetim aylığı hakkından yararlanması kız çocuklarına göre daha sınırlı alanlar içerisindedir. Hiçbir öğrenim görmeyen erkek çocuklar 18 yaşına kadar, ortaöğrenimini tamamlayan erkek çocuklar 20 yaşına kadar, üniversiteyi bitiren erkek çocuklar ise 25 yaşına kadar SSK yetim aylığı hakkından yararlanabilmektedir. 2 yıllık üniversite okuyanlar yine üniversite kategorisinde yer almaktadır. Ancak 2 yıllık üniversite okuyanlarda farklı bir durum yer alıyor, kişi 25 yaş şartını doldurmasa da üniversiteyi bitirdiği için SSK yetim aylığı hakkı bitecektir. Bununla birlikte erkek çocuk işe başladığında yaşı kaç olursa olsun SSK yetim aylığı alma hakkı son bulacaktır. Eğer kişi okuyor ve yazları çalışıyor ise, çalıştığı bu dönemde yetim aylığı yine kesilecektir. Ancak okula başladığında SGK ya gidip öğrenci belgesini göstererek yetim aylığının tekrar bağlanmasını talep edebilir.

Engelli Olmayan Kız Çocukların SSK Yetim Aylığı Alma Şartları

Kız çocukların SSK yetim aylığı alma hakkı erkeklere göre daha geniş sınırlar çerçevesindedir. Kız çocuklarının yetim aylığı almasında erkeklerde olduğu gibi bir yaş sınırlaması bulunmuyor. Yani kız çocuğu işe başladığında ya da evlendiğinde SSK yetim aylığı kesilmektedir. Bunun yanında kişi yetim aylığı alabilmek için eşinden boşanıp, yine birlikte yaşamaya devam ederse ve SGK bunu tespit ederse, o güne kadar kendisine verilen SSK yetim aylığı kesilir ve ödenen miktarlar da faiziyle ceza olarak geri alınır. Vatandaşlarımız SSK yetim aylığı konusunda tüm bunları bilerek hareket etmeliler, aksi takdirde istemedikleri olaylar ile karşı karşıya kalabilirler.

Engelli Olan Kız ve Erkek Çocukların SSK Yetim Aylığı Alma Şartları

Engelli olan yetim çocuklarda ise olmayanlara göre daha farklı durumlar söz konusu olmaktadır. Ölen kişinin kız veya erkek çocuğu engelli ise, SSK engelli yetim aylığından yararlanabilmesi için gereken tek şart engel oranının %60 olmasıdır. Bu şartı sağladıktan sonra kişi kız veya erkek olsun, öğrenci olsun veya olmasın, çalışsın veya çalışmasın her durumda SSK yetim aylığını alabilmektedir. Evlendiğinde de bu durum aynen geçerli olacaktır. Yani engellilerin SSK yetim aylığı hakkından yararlanabilmeleri için gereken tek şart %60 orandır.

SGK-SSK yetim aylığı başvurusu için kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu na giderek form veya dilekçe doldurması yeterli olacaktır. Akabinde çıkacak sonuca göre yetim aylığı bağlanmaya başlanacaktır.

SGK-SSK Çeyiz Parası

Yetim aylığına bağlı olarak anlatılması gereken bir diğer konu ise SSK çeyiz parası olacaktır. SSK çeyiz parasından sadece kız çocukları yararlanabilmektedir ve bu parayı alabilmek için yine bazı şartları yerine getirmek gerekiyor.

SGK-SSK çeyiz parası hakkından sadece yetim kızlar yararlanabilir. Ancak kız çocuklarının sadece yetim olması SSK-SGK çeyiz parası alabilmeleri için yeterli olmamaktadır. SGK-SSK çeyiz parası hakkından yararlanabilmek için öncelikle kişilerin SSK yetim aylığı alıyor olması gerekiyor. Kişi evleneceği dönemde yetim aylığı almıyor ise, SGK-SSK çeyiz parası hakkından yararlanamamaktadır. Bu yüzden genelde SGK uzmanlarının söylediği evleneceğiniz zaman bir iki ay öncesinden çalıştığınız işten ayrılın, yetim aylığı için başvuru yapın ve bir aylık da olsa yetim aylığınızı alın o şekilde evlenin oluyor. Çünkü kişi çalıştığı zaman SSK-SGK yetim aylığı hakkından yararlanamamış oluyor, hal böyle olunca da SGK-SSK çeyiz parası hakkı da elinden alınmış oluyor.

Kız çocukları sadece bir kez SGK-SSK çeyiz parası hakkından yararlanabiliyor. İlk evliliğinde SGK-SSK çeyiz parası alan kız çocuğu, ikinci evliliğini yaptığında bu haktan artık yararlanamıyor. Ancak ilk evliliğinde almayıp da ikinci evliliğinde SGK-SSK çeyiz parası almak isteyenlerin böyle bir hakkı mevcut. SGK-SSK çeyiz parasının miktarını söyleyecek olursak, kişinin ölen ebeveyni SSK veya BAĞ-KUR üzerinden sosyal güvenceye sahip ise, aldığı SSK yetim aylığının 24 katını, Emekli Sandığı üzerinden sosyal güvenceye sahip ise, aldığı SSK yetim aylığının 12 katını SGK-SSK çeyiz parası olarak almaya hak kazanacaktır. Ancak bu durumda kişi 2 yıllık alacağı yetim aylığını tek seferde peşin aldığı için, diğer aylık alma hakkı olan kardeş veya annesine bu para 2 yılın sonunda aktarılacaktır. Yani bu da demek oluyor ki evlendikten 2 yıl sonraya kadar diğer hak sahiplerinin maaşlarında herhangi bir artış yaşanmayacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken ve genelde insanların merak ettiği bir diğer nokta ise, kız çocuğunun SGK-SSK çeyiz parası alması, diğer aylık alan hak sahiplerinin maaşlarına etki etmeyecek, herhangi bir düşüş yaşanmayacaktır.

SGK-SSK çeyiz parası konusunda unutulmaması gereken tek bir nokta bulunuyor, o da evlendiği dönemde SSK-SGK yetim aylığı almayan kişilerin bu haktan yararlanamıyor olmasıdır.

SGK-SSK çeyiz parası almak için başvurular ise, evlilik cüzdanı ile yapılmaktadır. Evlendikten sonra nüfus ve evlilik cüzdanınız ile SGK "ya başvuru yaparak SGK-SSK çeyiz parası alabilirsiniz.

Bir de SGK "nın ölüm anında kişileri mağdur etmemek amacıyla yaptığı ölüm yardımı uygulaması bulunuyor. SGK böyle durumlarda kişilerin cenaze masraflarını, nakil bedellerini ödemek amacıyla SGK ölüm yardımı yapmaya başlamıştır. Ölüm yardımı kişilerin bağlı olduğu SSK, BAĞ-KUR veya Emekli Sandığı Kurumu tarafından ödenmektedir. Ölüm yardımı ölen kişinin ailesine, ölüm durumunda zorluk çekmemeleri için yapılan yardım olarak tanımlanabilir.

SGK SSK HİZMET DÖKÜMÜ İÇİN TIKLAYINIZ!

SSK EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

SSK RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ!

Paylaş

Bunları Biliyor musunuz?