Ne Zaman Emekli Olurum (Erken Emeklilik)

Her çalışan vatandaş gelecekte daha rahat edebilmek, çalışmadan da para kazanıp ailesine ve kendisine bakmaya devam edebilmek için emeklilik başvurularında bulunur. Çalışma hayatı boyunca da kurduğu en güzel hayal ne zaman emekli olurum sorusunun cevabında gizlidir.

Her çalışan vatandaş gelecekte daha rahat edebilmek, çalışmadan da para kazanıp ailesine ve kendisine bakmaya devam edebilmek için emeklilik başvurularında bulunur. Çalışma hayatı boyunca da kurduğu en güzel hayal ne zaman emekli olurum sorusunun cevabında gizlidir. Emeklilik başvurularında bulunan vatandaşlar ne zaman emekli olurum sorusu altında emeklilik şartlarını yerine getirip getiremediklerini sürekli merak ederler. Eski usul parmaklarıyla sayıp her gün takvimde not almak yerine internet üzerinden de ne zaman emekli olurum hesaplaması yapabilirsiniz.

EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

 

SSK Ne Zaman Emekli Olurum?

SSK kurumundan ne zaman emekli olurumu hesaplamak istiyorsanız bağlantı adresine tıklayınız. Ne zaman emekli olurum için cinsiyetinizi seçiniz.Ne zaman emekli olurum için doğum tarihinizi giriniz.Ne zaman emekli olurum için hizmete başlama tarihinizi giriniz.Ne zaman emekli olurum için hizmete başlama tarihinizi girerken çıraklık ve stajlık döneminize ait olan görevlerinizi girmeyiniz.Ne zaman emekli olurum için hizmete başlama tarihinizi doğru olarak girmeniz ne zaman emekli olurum hesaplamanızda alacağınız sonucun doğru olması açısından önemlidir. Bu sebeple ne zaman emekli olurum için hizmete başlama tarihinizi tam olarak hatırlamıyorsanız önce öğrenme işleminizi gerçekleştiriniz. Son olarak da ne zaman emekli olurum için SSK prim ödeme gün sayınızı giriniz. SSK prim ödeme gün sayınızın doğru olması da alacağınız ne zaman emekli olurumsonucuaçısından önemlidir. Bu sebeple bilmiyorsanız ne zaman emekli olurum için prim ödeme gün sayısı sorgulama işleminizi gerçekleştiriniz. Bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak girdiğinizden emin olduktan sonra "GÖNDER" butonuna tıklayarak ne zaman emekli olurum için hesaplama yapmış olacaksınız.

BAĞ-KUR Ne Zaman Emekli Olurum?

SSK kurumundan ne zaman emekli olurumu hesaplamak istiyorsanız aşağıdaki bağlantı adresine tıklayınız.Ne zaman emekli olurum için emeklilik türünüzü tam veya kısmi olarak seçiniz.Ne zaman emekli olurum için cinsiyetinizi seçiniz.Ne zaman emekli olurum için doğum tarihinizi giriniz.Ne zaman emekli olurum için özel durum bilgileriniz varsa onları giriniz. Yani maluliyetiniz var mı, varsa derecesi nedir, erken yaşlanma durumunuz var mı, bakıma muhtaç malul çocuğunuz var mı gibi soruları size uygun cevaplar ile doldurunuz. Sadece yurt dışı borçlanması ile emekli olmak istiyorsanız ilgili butona tıklayınız. Bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak girdiğinizden emin olduktan sonra "TAMAM" butonuna tıklayınız.

Emekli Sandığı Ne Zaman Emekli Olurum?

Emekli Sandığı yani 4C ne zaman emekli olurum hesaplaması yaparken gireceğiniz hizmet tarihlerinizin her hangi birisi bir tanesi ile çakışmaması gerekir. Hizmet tarihlerinize 18 yaş altı hizmetlerinizi yani stajlık veya çıraklık döneminize ait olan hizmetlerinizi dahil etmeyiniz.

Emekli Sandığı yani 4C ne zaman emekli olurum hesaplaması yapmak için aşağıdaki bağlantı adresine tıklayınız. Doğum tarihinizi yazıp, cinsiyetinizi giriniz. 4/C ( Devredilen Emekli Sandığı) kapsamında hizmetlerinizi, başlangıç ve bitiş tarihine göre yazınız. Görevden ayrılıp tekrardan göreve başlama gibi bir durumunuz varsa "EKLE" butonuna tıklayarak ekleyiniz. 4A ( Devredilen SSK), 4/B ( Devredilen Bağ-Kur) ve diğer hizmetleriniz varsa ilgili alanda hizmetlerinizi giriniz. Emekli Sandığı (4C), ne zaman emekli olurum hesaplamanızda gireceğiniz bilgiler tamamen size ait bilgilerdir. Bu sebeple resmiyet arz etmemektedir.

Erken Emeklilik

Erken emeklilik, emeklilik için gerekli olan şartları yani prim günü ve yıl şartlarını tamamlamış ancak yaşı bekleyen emekli adaylarına verilen haktır.

Erkeklerin erken emeklilik şartları ile kadınların erken emeklilik şartları farklıdır.

Erkeklerin Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

 • En az 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış olmak
 • 3600 gün prim ödemiş olmak
 • 55 yaş şartını yerine getirmektir.
 • 24.05.2002-23.05.2005 tarihleri arasına yerine getirenler 56 yaşında,
 • 24.05.2005-23.05.2008 tarihleri arasında yerine getirenler 57 yaşında,
 • 24.05.2008-23052011 tarihleri arasında yerine getirenler 58 yaşında,
 • 24.05.2011-23.05.2014 tarihleri arasında yerine getirenler 59 yaşında
 • 24.05.2014 tarihlerinden sonra yerine getirecek olan erkekler de 60 yaşında erken emekli olabilirler.

Kadınların Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

 • En az 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış olmak
 • 3600 gün prim ödemiş olmak
 • 50 yaş şartını yerine getirmiş olmaktır.
 • 24.05.2002-23.05.2005 tarihleri arasında yerinde getirenler 52 yaşında,
 • 24.05.2005-23.05.2008 tarihleri arasında yerine getirenler 54 yaşında,
 • 24.05.2008-23.05.2011 tarihler arasında yerine getirenler 56 yaşında,
 • 24.05.2011 tarihlerinden sonra yerine getirenler 58 yaşında emekli olabilirler.

Erken Emeklilik ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)

2014 yılı içerisinde çıkması olası bir durum olan Torba Yasası ile birlikte erken emeklilik konusunda prim günlerini ve sigortalılık süresini doldurmasına rağmen emeklilikte yaşa takılanlarını (EYT) erken emeklilik sorunlarının da çözülmesi sonuca bağlanması düşünülüyor.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), daha önce hiçbir şart aranmaksızın, prim günü ve sigortalılık süresi ile emekli olmaya hak kazanmış, yapılan yasal düzenlemelerden sonra yaş şartına zorunlu tutulan kişilerdir. Bu kişiler için emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) olarak kanun teklif edildi. Bu kanun yürürlüğe girerse yaş şartından dolayı emekli olamayan bu vatandaşlar erken emeklilik talebinde bulunabilecekler.

Erken emeklilik için çıkarılan Torba Yasasının bir maddesinde, çalışan SSK lı bayanlar için de büyük bir kolaylık sağlayacak. Çünkü günümüzde bir sürü çalışan ve doğum yapan bayan kadın mağdurları var. Çalışan ve doğum yapan SSK lı bayanlara, erken emeklilik hakkından yararlanabilmeleri için, 2 çocuğa kadar doğum borçlanması hakkı verilmiş ve bu çocukların her biri için 2 yıl süresince borçlanma yapabilerek prim ödeme gün sayılarını 1440 gün civarında artırabileceklerdir.

Erkekler için de askerlik borçlanması uygulaması yürürlüğe girmiştir. Çalışmakta olan bir erkek, askere gittiği zaman gittiği günleri borçlandığında, borçlandığı gün sayısı kadar il sigortalı olduğu hizmete ilk başladığı tarih geriye çekilecektir. Burada dikkate dilmesi gereken nokta, erkek askerliğini ilk giriş tarihinden önce mi yaptı sonra mı yaptığıdır. Çünkü ilk sigortalı olduğu tarihten önce yaptıysa borçlanma sayesinde ilk giriş tarihi geri çekilir ve böylece erken emeklilik hakkı doğabilir. Ancak ilk sigortalı olduğu tarihten sonra yaptıysa borçlanma yapılarak sadece prim günleri artırılır ve bu da erken emeklilik hakkı açısından çok fazla yardımcı olmaz.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), açısından Torba Yasasında en çok üzerinde durulan konu ise, yaşını doldurup emekliliğine 2 yıl kalmış olan vatandaşların erke emeklilik konusudur. Söz konusunda olan durumda bulunan vatandaşları erken emekli yapıp emekli maaşlarında da bir miktar kesinti yapılması üzerinde çalışılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik in açıklamasına göre, "Erken yaşta emeklilik konusu bir hayalden ibaret. Çünkü ülkemizde yavaş yavaş kademeli emeklilik sistemine geçiş yapılarak 2036 yılına kadar emeklilik yaşını 60 a çıkarmak planlanıyor. Günlerdir insanların kafasını meşgul eden erken emeklilik konusunun karıştırıldığının üzeri çiziliyor." dedi.

Kaynak: 
http://www.milliyet.com.tr/ne-zaman-emekli-olurum--teknoloji-1884635/
Paylaş

Bunları Biliyor musunuz?