Hastane Muayene Randevusu Al

Gelişen Türkiye'mizde her geçen gün halkımıza daha iyi hizmetler sunulmaya devam ediliyor. Artık hastanelerde sıra derdi olmadan randevu sistemi ile istediğiniz gün ve saatte doktorunuza muayene olabilirsiniz.

Hastane Randevu Merkezi Nedir?

Hastane Randevu Merkezi, Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında vatandaşlarımızın sağlık hizmetine daha kolay erişiminin sağlanması ve hastanelerimizin daha etkin ve verimli şekilde hizmet sunabilmesi için geliştirlmiş bir projedir.

Bu amaçla 2009 yılında başlatılan çalışmalar tamamlanarak 2011 yılında hizmetin ülke geneline yaygınlaşması sağlanmıştır.
Hastane Randevu Merkezi, vatandaşlarımızın ALO 182 hattını arayarak veya internet üzerinden, Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinden muayene randevusu almalarını sağlayan bir hizmettir.

Hastane Randevusu Nasıl Alınır?

Öncelikle hastane randevusunu almanın en kolay yolu ALO 182 numaralı telefon. Herhangi bir sabir veya cep telefonundan 182 numarasını aradığınızda karşınıza çıkan asistanın size soracağı temel bazı bilgileri (tc kimlik no vs.) vererek ve hangi hastanede hangi doktorda ve ne zamana muayene olmak istediğinizi bildirdiğinizde randevunuz online olarak oluşturulacaktır.

İşlem Adımları:

 • Ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından ALO 182 aranır.
 • Çağrıyı karşılayan operatöre hastanın T.C. Kimlik Numarası verilir.
 • Randevu talep edilen hastane, poliklinik ve varsa hekim tercihleri operatöre bildirilir.
 • Operatör uygun tarih ve saat dilimlerini vatandaşa bildirir.
 • Vatandaş seçimini yaparak randevusunu alır.

İnternetten Online Hastane Randevusu Nasıl Alınır?

İnternet üzerinden http://hastanerandevu.gov.tr/Randevu/ adresinde hizmet veren uygulama ile öncelikle TC Kimlik Numarası ile online üye olduktan sonra randevu almanız mümkün. Bu servis tamamen ücretsizdir.

İşlem Adımları:

 • Hastane Randevu Merkezine ilk kez giriş yapılırken her vatandaş için ayrı bir hesap açılır. Bunun için ilgili yönlendirme adımları takip edilir.
 • Hesap açıldıktan sonra "Randevu Al" butonunu kullanarak giriş yapar.
 • Randevu almak istediği hastane, poliklinik ve hekim tercihini yaparak randevusunu alır.

Randevu alırken bilinmesi gereken temel kurallar nelerdir?

Alo 182 üzerinden randevu alırken bilmeniz gereken bazı temel bilgiler mevcut. Bunlar;

 • En erken 1 gün sonrası için randevu alabillirsiniz. Yani aradığınız gün randevuya gitmeniz mümkün değil. Acil bir durum için hemen istediğiniz hastanenin acil servisine başvurabilirsiniz. Zaman kaybetmeyin!
 • Randevu aldığınız saatin en az 30 dakika öncesinde randevunuzu iptal edebilir ve dilerseniz başka tarihli randevu oluşturabilirsiniz. Değiştirdiğiniz tarih o gün içinde bir tarih olamaz.
 • Bir sağlık kurumunun belli bir polikliniğinden, bir gün içinde en fazla 1 randevu alabilirsiniz.
 • Bir günde bir sağlık kurumundan farklı poliklinikten alınmak kaydıyla en fazla 2 randevu alabilirsiniz.
 • Telefonla kendinize ve yakınlarınıza her aramada toplamda en fazla 4 randevu alabilirsiniz. Anneniz veya ailenizden yakınınız en fazla 4 kişi ve her aramada sadece 4 kişi ile sınırlıdır.

Cep Telefonu Uygulamaları ile Hastane Randevusu Alınabilir mi?

Hastane Randevuları 2013 yılı itibari ile Mobil Cep Cihazlardan da alınabilir. Bakanlık bünyesindeki hastanelerden randevu alımını daha kolay ve hızlı hale getirmek için mobil uygulama başlatılmıştır.

Kısa adı MHRS Mobil olan Hastane Randevu Merkezi Mobil Uygulaması, mobil telefonlar ve tabletler için özel olarak tasarlanmış olup hem uygulamanın kendisi hem de randevu almak ücretsizdir. Lütfen bakanlık bünyesinde bulunan bu uygulamalar dışında diğer uygulamalara para vermeyiniz.

Hastane randevusu alımında mevcut uygulamalar olan ALO 182 ve internet üzerinden randevu alımına ek olarak başlatılan MHRS Mobil uygulaması, IOS ve Android işletim sistemine sahip mobil cihazların uygulama marketlerinden indirilerek kullanılabilmektedir. Çok yakında Blacberry işletim sistemine sahip mobil cihazlar da aynı kapsamda olacaktır.

Vatandaşlarımız, MHRS Mobil uygulamasını kullanarak, Sağlık Bakanlığına bağlı devlet hastaneleri, ağız ve diş sağlığı hastaneleri ve merkezlerindeki istedikleri hekimden, istedikleri tarihe randevu alabilir, gidemeyecekleri randevularını iptal edebilir ya da randevu bilgilerini kontrol edebilirler.

MHRS Mobil uygulamasının yanı sıra internet üzerinden www.hastanerandevu.gov.tr adresi kullanılarak ya da ALO 182 MHRS Çağrı Merkezi aranarak da randevu alınabilmektedir.

Vatandaşlarımız, hastane randevularına ilişkin soru ve sorunlar için mhrs@saglik.gov.tr adresini kullanarak yetkililere ulaşılabilirler.

Mobil uygulama yüklemek için:

iPhone Uygulaması 
Android Uygulaması 

Hastane Randevu İptalı Nasıl Yapılır?

ALO 182 aranarak;

 • Ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından ALO 182 aranır. Bu arama randevu zamanından en az 30 dakika önce yapılmalıdır.
 • Çağrıyı karşılayan operatöre hastanın T.C. Kimlik Numarası verilir.
 • İptal edilecek randevu bilgileri operatör tarafından teyit edildikten sonra randevu iptal edilir.

İnternet üzerinden;

 • Randevu ekranına hastanın hesabı ile giriş yapıldıktan sonra "Randevu Geçmişi" linkine girilir.
 • Alınmış tüm randevu bilgilerine erişilir ve istenen iptal işlemi gerçekleştirilir.

Randevu Saatime Geç Kalırsam Ne Olur?

Aldığınız randevular için Hastanede sigorta ve kayıt işlemleriniz yapılacağından yeterli bir süre önce, örneğin 25-30 dakika kadar önceden hastanede bulunmanız gerekir. Aksi takdirde randevunuz otomatik olarak iptal edilir.

 

Paylaş

Bunları Biliyor musunuz?