EV NUMARASI TAŞIMA DÖNEMİ BAŞLADI

Cep telefonu numaralarından sonra sabit hat numaralarıda 10 eylülden itibaren taşınmaya başlandı.

Ev telefonunda Numara Taşıma
Sabit ücrete son veren Numara Taşıma sistemi ile, ev veya iş yerlerinizde kullandığınız sabit telefonunuzun hiç bir rakamı değişmeden, aynı şekilde kalarak diğer operatörlere taşıyabilirsiniz. Diğer operatörlerin en büyük avantajı sabit ücret almıyor olmalarıdır.

Numaram nasıl olacak?
Örnek olarak şu an kullandığınız telefon numaranız, alan kodu ile birlikte 0 216 123 45 67 olsun. Numaranızı taşıdığınızda yeni numaranız aynı şekilde olacaktır. Size ulaşmak isteyenler yine aynı şekilde sizi arayabileceklerdir. Siz de Türk Telekom, Avea, Vodafone, Turkcell veya herhangi bir operatörü yeni hattınızla arayabilirsiniz.

Alan kodu istemiyorum
Eğer sürekli il değiştiriyorsanız ve bu sebeple alan kodunuzu veya numaranızı sürekli değiştirmek durumunda kalıyorsanız, alternatif operatörlerden özel numara alabilirsiniz. Her operatörün kendisine ait alan kodu ile (Aynı cep telefonlarında olduğu gibi 0532, 0542, 0555) nereye giderseniz gidin telefonunuz değişmez.

Avantajları neler?
Diğer operatörlerin sunduğu en büyük avantaj, telefonda sabit ücretin olmaması. ADSL ücretleri ise Türk Telekom ile aynı. Yani numaranızı taşıdığınızda Türk Telekom’a ödediğiniz sabit ücretten kurtulmuş oluyorsunuz. Alternatif operatörden alacağınız özel numara ile il telefon alan kodlarından kurtulursunuz ve numaranız sabitlenir. Şehir değiştirseniz bile numaranızın hiç bir rakamı değişmez.

Numaranızı Taşıyabileceğiniz operatörler
Borusan Telekom, Doğan Telekom, Doruk Net, Eser Telekom, Global İletişim, İkon Telekom, İş Net, Koç Net, Mega Telekom, Millenicom, SuperOnline ve Turk Net

Numaramı nasıl taşıyacağım?
Numaranızı taşımak istediğiniz operatörün müşteri hizmetlerini arayarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Numara Taşıma işlemi 6 gün içerisinde sonuçlandırılır.

 

Sabit telefonlar 10 haneli oluyor
Şehir içi sabit telefon hizmetlerinin 11 Mayıs’ta rekabete açılmasıyla Türk Telekom’a yeni rakipler çıktı, milletlerarası ve şehirlerarası sabit telefon hizmeti vermek üzere lisans alan firma sayısı 50’yi buldu. Ev ve işyeri sabit telefon aboneleri de, 10 Eylül’den itibaren cep telefonu aboneleri gibi numara taşıyabilecek; yeni dönemde sabit telefon numaraları 7’den 10 haneye çıkacak.

BİLGİ Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, şehir içi telefon hizmetlerinin 11 Mayıs itibariyle rekabete açıldığını hatırlatarak Türk Telekom gibi sabit telefon hizmeti vermek üzere 50 firmanın lisans aldığını bildirdi. Daha önce, milletlerarası ve şehirlerarası sabit telefon hizmeti vermek üzere lisans alan firma sayısının 32 olduğunu aktaran Acarer, 11 Mayıs’ta piyasanın rekabete açılması ile 18 yeni firmanın daha lisans aldığını söyledi.

5 yeni operatör numara istedi

Bu işletmecilerin “sabit telefon hizmetleri işletmecisi” olarak tanımlandığını anlatan Tayfun Acarer, işletmecilerin Türk Telekom ile ara bağlantı sözleşmesi yapacağını dile getirdi. Firmaların, Türk Telekom ile ara bağlantı ücretleri konusunda anlaşamaması halinde BTK’ya müracaat edeceğini bildiren Acarer şöyle devam etti: “Sabit telefon hizmetleri işletmecileri, Türk Telekom’a bir ücret ödeyecek. Daha sonra bize müracaat ederek, numara grupları alacak ve 10 Eylülden itibaren hizmet vermeye başlayacak. Ancak, şu ana kadar sadece 5 işletmeci numara almak için BTK’ya başvurdu. Ankara ve İstanbul’da numara sıkıntısı var.”

Alan kodları da değişecek
Tayfun Acarer, yeni sistemin nasıl çalışacağını anlatırken de “Örneğin, Ankara’da hizmet verecek sabit telefon hizmeti işletmecileri bize başvurduğunda, biz Ankara’nın alan kodu olan 312’nin bir fazlası 313 ile başlayan numara grupları vereceğiz. Türk Telekom 312’yi kullanmaya devam edecek. Diğer işletmecilerin tümü 313’ü kullanacak. 312’deki numaralar bittiğinde Türk Telekom’a da 313 grubundan numaralar verilecek” ifadelerini kullandı.

Numara taşıma başlıyor
Sabit telefon hizmetlerinde 10 Eylül’den itibaren, numara taşınabilirliğinin de başlayacağını aktaran Tayfun Acarer, “Vatandaşlar ev ve işyerlerindeki sabit telefon numaralarını aynı il içinde hem başka işletmecilere hem de başka semtlere taşıyabilecek. Şu anda numara başka bir semte bile taşınamıyor. Sabit telefon numaraları da artık 7 haneli değil, 10 haneli oluyor. Aboneler aynı il içinde arama yaparken alan kodunu da çevirecek.”

Rekabet fiyatları yüzde 40 ucuzlattı

TAYFUN Acarer, şehir içi sabit telefon hizmetlerinde rekabetin başlamasıyla fiyatların aşağıya ineceğini belirterek, şehirlerarası ve milletlerarası sabit telefon görüşmeleri rekabete açılınca ücretlerin yüzde 40 civarında azaldığını hatırlattı. Şehir içi sabit telefon hizmetlerinin rekabete açılmasının çok köklü bir değişiklik olduğunu anlatan Acarer, “160 yıllık köklü bir gelenek yıkılıyor” dedi.

Paylaş

Bunları Biliyor musunuz?