Eds Cezası Sorgulama

Büyükşehir Belediyeleri nin 2007'de uygulamaya koyduğu Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) sürücülerin korkulu rüyası oldu.

EDS Cezası Sorgulama ve Ceza Ödeme

Aracınıza ait EDS ceza sorgulaması ve trafik cezası bilgilerinizi görüntüleyebilmek için aşağıdaki Gelir İdaresi Başkanlığı hızlı ulaşım linkini tıklamanız gerekmektedir.

EDS Ceza Sorgulamak için tıklayın.

EDS Nedir? EDS Cezası Nasıl Sorgulanır?

Elektronik Denetleme Sistemi; trafik akışı kontrolünün sağlanması ve şehir yaşantısının kurallara uygun, medeni bir yapıya kavuşturulması amacı ile kent trafiğinde kural ihlali yapan araçların tespiti için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü tarafından faaliyete geçirilen bir uygulamadır.

Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi; kavşaklarda kırmızı ışık ihlallerinden kaynaklanan kazaların önlenerek, can ve mal güvenliğini en üst seviyeye çıkarmak amacı ile geliştirilmiştir. Sistemin işleyişinde; kavşak noktalarında trafiği gözleyen kameralar, kırmızı ışık ihlali yapan araçları tespit edip fotoğraflamakta ve fotoğrafların Trafik Kontrol Merkezi ne iletilmesi sonucunda ihlali yapan araç sürücüsü hakkında yasal cezai işlem yapılmaktadır.

Arıza durumu dışında emniyet şeridinin kullanılmasını önlemek amacı ile faaliyete geçirilen Emniyet Şeridi İhlal Tespit Sistemi nde ise; Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi nde olduğu gibi, yolun farklı noktalarına yerleştirilen sensörler aracılığı ile şeridi gereksiz şekilde işgal eden araçlar görüntülenmektedir.Kırmızı ışık ve Emniyet Şeridi İhlal Tespit Sistemi nden elde edilen görüntüler, ceza makbuzları ile birlikte sürücülerin adreslerine gönderilmektedir. Ayrıca araç bilgilerinin tescil kayıtlarıyla tutarlı olup olmadığı da bu sistem aracılığıyla kontrol edilebilmektedir. EDS sonucu uygulanan cezai işlemler Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü sorumluluğundadır.

EDS nin Kullanım Amaçları

  1. Kırmızı ışık ve Emniyet şeridi ihlallerinden kaynaklanan kazaların önlenerek can ve mal güvenliğinin maksimum düzeye çıkarılması,
  2. Kurulduğu kavşaklarda caydırıcılık etkisinin bulunması.
  3. Kazalardan dolayı oluşan maddi zararların azaltılarak milli ekonomiye katkıda bulunulması

CEZA FİYATLARI

Emniyet şeridi, hız, park ihlalinden kesilen ceza 185 milyon lira.
Büyükşehir Belediyesi nin 2007'de uygulamaya koyduğu Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) sürücülerin korkulu rüyası oldu. EDS ler hız ve park yasağı ihlallerini de tespit etmeye başladı. Kasım ayında uygulamaya geçen bu uygulamaya göre iki ay içinde 461 park ihlali yapan kişiye ceza kesildi. Bu sürücülerin evlerine toplam 30 bin liradan fazla ceza makbuzu gönderildi. Yetkililer, EDS kameralarının kurulduğu noktalarda kural ihlallerinin önemli oranda azaldığını söylüyor. Verilere göre sistemin faaliyete geçtiği Nisan 2007'den bu yana 1 milyon 589 bin 575 sürücü kural ihlali yaptı. Kırmızı ışık ihlali, emniyet şeridi ihlali, hız ihlali ve park yasağına uymayan sürücüler 185 milyon 714 bin lira ceza ödedi.

Paylaş

Bunları Biliyor musunuz?