e-Pasaport için nasıl başvurabilirim?

Uluslararası standartlarda hazırlanan e-Pasaportlar 1 Haziran 2010 tarihi itibariyle kullanıma sunulmuştur.

Yurtiçinde yaşıyorsanız e-Pasaport başvurunuzu ilgili Pasaport Şubesine şahsen giderek ve sıra numarası alarak yapabilirsiniz.

Başvuru işleminizi dilerseniz Çağrı Merkezi aracılığıyla veya bu siteden randevu alarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Randevu talebinde bulunmadan önce, başvuru için gerekli belgelerle ilgili ayrıntılı açıklamaları dikkatle incelemeniz ve başvuru belgelerini önceden hazırlamanız önem taşımaktadır.

Başvuru belgeleri tamamlandıktan sonra, Randevu Talebi başlığını tıklayarak başvurunuzu yapabileceğiniz tarihi ve saati belirleyebilirsiniz.

Emniyet Birimlerimizce kısıtlı sayıda Randevu kontenjanı ayrılabildiği için randevu talepleriniz genellikle istediğiniz tarihler için karşılanamamaktadır.Bunun da e-pasaport alabilmenin çok uzun sürede gerçekleştiği gibi yanlış bir algıya yol açtığı görülmektedir.Oysa verilen randevu sayısının 4-5 katı oranında bu birimlerimiz kapıdan müracaat kabul etmektedirler. Bunun için Emniyet Birimlerimizden erken saatlerde numara almak suretiyle aynı gün müracaat edebilirsiniz.

Randevumu nasıl değiştirebilirim?

Randevunuzu,bu sitede yer alan online başvuru izleme kısmına TC Kimlik numaranızı ve daha önceden randevu aldığınızda e-posta adresinize gönderilmiş olan referans numaranızı girerek değiştirebilir veya iptal edebilirsiniz.

Başvurumu nasıl izleyebilirim?

Yapmış olduğunuz e-Pasaport başvurunuzun hangi aşamada olduğunu "Online Başvuru İzleme" başlığını tıklayarak ekranınızda görüntüleyebilirsiniz.

Başvurunuzu izlemek için randevu aldıktan sonra e-posta adresinize gönderilen referans numarası ile TC Kimlik numaranızı girmeniz yeterlidir.

Başvurunuzun referans numarası yalnızca randevu alan başvuru sahiplerine gönderilmektedir.

e-Pasaport başvurusunu randevusuz olarak yapmış olan başvuru sahipleri ise başvurularının durumunu referans numarasına gerek kalmadan yalnızca TC Kimlik numaralarıyla e-Pasaport Çağrı Merkezi'ni arayarak sorgulayabilirler.

e-Pasaport konusunda ayrıntılı bilgi için bu sitede yer alan,

•Sık Sorulan Soruları inceleyerek yeni pasaportlarla ilgili sorularınıza yanıt bulabilir,
•Online Bilgi Talebini kullanarak her türlü görüş, öneri, yorum ve sorularınızı elektronik ortamda gönderebilir,
•7/24 hizmet veren 0 (216) 444 30 20 numaralı Çağrı Merkezimizi günün her saatinde arayarak sorularınızı iletebilirsiniz.

Paylaş

Bunları Biliyor musunuz?