E-Bordro İle Memur Maaş Sorgulama

E-Bordro sistemi çalışan kişilerin bir ayda yaptığı hizmetleri, vergi matrahlarını, kesilen vergi miktarlarını ve bir ayda aldığı net maaşının ücretini gösterir.

Nasıl Öğrenebilirim?

İlk olarak yazımıza E-Bordro sistemini nasıl kullanacağınızla başlayalım. E-Bordro sistemini nasıl kullanacağınızı anlattıktan sonra E-Bordro"nun ne olduğundan bahsedeceğiz.

E-Bordro Maaş Sorgulama

E-Bordro işleminizi yapmanız için yukarıdaki linke tıklamanız gerekir. Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü kapsamına giren E-Bordro sisteminde yapmanız gerekenleri detaylı bir biçimde anlatacağız.

  1. Öncelikle T.C. kimlik numaranızı eksiksiz bir biçimde giriniz.
  2. Memuriyet sicil numaranız doğru girdiğinizden emin olunuz.
  3. Daha sonra emekli sicil numaranızı da "Emekli Sicil No" kısmına giriniz."Yıl" kısmında 2010 yılı da dahil olmak üzere günümüze kadar görmek istediğiniz E-Bordronuz için seçim yapınız."Ay" kısmında da hangi yılın hangi ayındaki E-Bordronuzu görmek istiyorsanız o ayı seçiniz.
  4. "İstihdam Tipi" sekmesinde iki seçenek bulunmaktadır. Eğer kadrolu olarak çalışıyorsanız "Memur" seçeneğine, sözleşmeli olarak çalışıyorsanız "Kadro Karşılığı Sözleşmeli" seçeneğine tıklayınız.
  5. Kutucuk içerisinde yer alan resim ve harfleri "Resimdeki Yazıyı Buraya" kısmına yazınız. Eğer resim ve harfleri göremiyorsanız "Resmi Yenile" sekmesine tıklayınız.
  6. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra "Gönder" butonuna tıklayınız ve E-Bordro sistemine girişinizi yapınız.

memur maaş

 

E-Bordro girişinizi yaptıktan sonra E-Bordro sistemi içerisinde maaşınızı hesaplayabilir, maaşınızı öğrenebilir ve E-Bordro maaş çıktısı alabilirsiniz.

Bu bilgileri verdikten sonra size E-Bordro sisteminin ne olduğundan, ne işe yaradığından bahsedelim.

E-Bordro Nedir ve E-Bordro Ne İşe Yarar?

Günümüz teknolojisi gün geçtikçe gelişme göstermektedir. Bu gelişmeler sonucunda da birçok işlemimizi internet üzerinden online bir biçimde yapabilmekteyiz. Bu işlemlerden biri de E-Bordro sistemidir. E-Bordro sistemi çalışan kişilerin bir ayda yaptığı hizmetleri, vergi matrahlarını, kesilen vergi miktarlarını ve bir ayda aldığı net maaşının ücretini gösterir. E-Bordro aylık bordro anlamına da gelmektedir. E-Bordro sistemi Maliye Bakanlığı tarafından biz vatandaşlara kolaylık sağlasın düşüncesiyle uygulamaya konulmuştur. E-Bordro sistemi 657 devlet memurları kanununun kapsamına girmektedir. E-Bordro sistemini sadece Emekli Sandığı"na bağlı olan memurlar kullanabilmektedir.

E-Bordro alımı, say2000i sisteminde maaş hesaplaması yapılacak olan devlet dairelerinde genel bütçe ile çalışan memurlar için açılmıştır. Aklınıza say2000i sistemi nedir sorusu gelebilir. Kısaca E-Bordro için say2000i sisteminin ne olduğundan bahsedelim. 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu"na göre kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin kamu hesaplarının uluslararası koşullara uygun bir biçimde tutulmasına E-Bordro için say2000i sistemi denir. Bu sistem ile kamu kurum ve kuruluşlarının mali yönetimlerinde şeffaflık amaçlanmıştır.

E-Bordro sisteminin ilk basamağında şahsınıza ait olan son iki ayın maaş bordroları karşınıza gelecektir. E-Bordrolar excel dosyası şeklinde karşınıza geleceğinden bu dosyanın çıktısını kolaylıkla alabilirsiniz. Bir de E-Bordro sisteminde karşınıza gelen sayfada memurun statüsü, memurun hangi hizmet sınıfında olduğu ve memurun kadro bilgileri yer alacaktır. Eğer şahsınıza ait bilgilerde bir yanlışlık varsa bu bilgilerin düzeltilmesi gerekir. E-Bordro sistemindeki bu bilgilerin düzeltilmesi için Tahakkuk Birimi aracılığıyla Mal Müdürlüğü"ne ya da Muhasebe Müdürlüğü"ne başvuruda bulunmanız gerekir. E-Bordro sistemindeki bilgiler kişiyi bilgilendirme amacıyla verilmiştir. E-Bordro"yu alma ile ilgili sorun yaşıyorsanız maasuygulama@muhasebat.gov.tr adresine mail atarak sorununuzu bildirebilirsiniz.

Memuriyet/Kurum sicil numaranızın veya emekli sicil numaranızın say2000i hesaplama sistemine yanlış girilmesi ya da hiç girilmemesi durumunda E-Bordronuzu alamazsınız. E-Bordrolarını alamayan karşısına sürekli hata mesajı çıkan vatandaşlarımız ilk olarak kendi birimlerine başvuruda bulunmalılar. Başvuru yaptığınızda memuriyet sicil numaranızın ya da emekli sicil numaranızın sistemde yoksa sisteme girilmesini, sistemde yanlışsa düzeltilmesini belirtmelisiniz.

Ayrıca Milli eğitim Bakanlığı"na bağlı olarak çalışan kişilerden alınan E-Mail adreslerine kurum tarafından kişilere memuriyet sicil numarası verilmediği bildirilmiştir. E-Bordro sisteminde memuriyet sicil numarası yerine mebsis numarası verilmiştir. Bu durumunun içinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı çalışanları çalıştıkları kurumdaki birimlere başvuru yapmalılar. Bu başvuruda E-Bordro sisteminde kullanmak üzere memuriyet sicil numarası yerine kişinin mebsis numarasının E-Bordroda kullanılmasını istemeleri gerekir.

E-Bordro sistemine göre kanunlarca düzenlenme getirilmiştir. E-Bordro sistemindeki maaş bordrolarının düzenlenmesi, işçi ücretlerinin maaş bordrolarının düzenlenmesine göre birkaç çeşitlilik gösterir. E-Bordroda yer alan maaş bordroları çalışan kişilerin eğitim durumları ve çalıştığı toplam hizmet yılı esas alınarak derece ve kademe şeklinde düzenlenmektedir.

Paylaş

Bunları Biliyor musunuz?