2014 Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

2014 yılında emlak vergisi ödemeleri ilk taksiti Mayıs ayı içerisinde ödenecek.

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

2014 Yılı Emlak vergisi ödemeleri aşağıdaki tarihlerde yapılacaktır.

1. TAKSİT DÖNEMİ : 1 OCAK - 31 MAYIS TARİHLERİ ARASI
2. TAKSİT DÖNEMİ : 1 KASIM - 30 KASIM TARİHLERİ ARASI

Büyükşehirlerde 2014 Emlak Vergisi Zammı

Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmaz mallar için ödenen emlak vergisi büyükşehir ve normal yörelerde farklı tarifelerde uygulanıyor. Buna göre 2014 yılı için Emlak vergisine uygulanan yüzde 100'lük zam bu yıl yeni büyükşehirler için uygulanmayacak.

30 Mart 2014 seçimleriyle “büyükşehir” statüsü kazanan 14 il, yüzde 100'lük vergi zammından bu yıl için muaf tutulacak.  Emlak Vergisi Kanununa göre, “bina vergisi” oranı meskenlerde binde bir, diğer binalarda binde iki oranında uygulanıyor. Arazi vergisi de binde bir, arsalarda binde üç oranında alınıyor. Bu oranlar, büyükşehir sınırları ve mücavir alanlarda yüzde 100 artırımlı uygulanıyor. Ancak bu artırım yeni büyükşehir olan Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Ordu, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van'ı kapsayıp kapsamayacağı konusu tartışmalara neden oldu. Bu illerden İçişleri Bakanlığı'na çok sayıda başvuru gelince, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü harekete geçerek, 30 büyükşehir valiliğine, uygulamalarla ilgili yazı gönderdi. Emlak ve çevre temizlik vergileriyle ilgili izlenecek yol anlatılırken, 2014 emlak vergisi için büyükşehirlerde alınan yüzde 100'lük artışın, bu statüye yeni geçen illerde olmayacağının altı çizildi.

Emlak Vergisinde 2015 Zamlı Yıl Olacak

Büyükşehir emlak vergisi oranları normal yörelerdeki emlak vergisi oranlarından yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.

Buna göre yeni büyüşehir belediyesi olan illerde ve il mülki sınırları içinde olan yerlerde 2015 yılından itibaren emlak vergisi oranları “yüzde 100 artırımlı” olarak uygulanacak.

Örneğin daha önceki yıllarda, Denizli'de yer alan 200 bin TL'lik değere sahip ev için 200 TL ödenirken; 2015 yılından itibaren aynı ev için ödenecek emlak vergisi 400 TL olacak.

Peki büyükşehirlerde yer alan arazi, arsa ve binalar için hangi oranda vergi alınıyor?

  • Binalarda - Binde 4 
  • Meskenlerde - Binde 2 
  • Arazilerde - Binde 2 
  • Arsalarda - Binde 6 

İlk taksit ödemelerinin 31 Mayıs'ta sona ereceği emlak vergisi için ikinci taksitler ise Kasım ayında ödenecek.

Not : Veznelerin Çalışma Saatleri : Hafta içi 08.00 - 17.00

 

Paylaş

Bunları Biliyor musunuz?